Pošta naša jedinečná…

Včera som bol na pošte v Senici. Stačí mi tam prísť do 17:30 a listové zásielky 1.triedy by mali byť na druhý deň ráno doručené. Samozrejme – nie je to tak. Deje sa to možno v jednej tretine prípadov. Ale o tom teraz nechcem. Nabrúsené hlavice, samozrejme starostlivo zabalené, leteli po prebratí poštárkou elegantným oblúčikom asi 2,5metra do koša s inými obálkami a balíčkami. Fakt sa mi normálne zastavil dych. 4-5 hodín práce, ťažká obálka so štyrmi hlavicami, pred mojimi očami, úplne bez hanby… Keď táto milá, veselá pani v balíkovom oddelení zbadala moje vyvalené oči, ešte viac z chuti sa zasmiala: „To viete, keby som s každým balíkom behala, veď by som nič nestihla a kto by mi to zaplatil??“. No, celé zle. Prečo si nedá kôš bližšie? Veď v oddelení balíkov je sama, s nikým sa oň nedelí, je len na nej, kde si ho dá. Alebo trénuje na basketbalový turnaj???

Snáď všetko dobre dopadlo, hlavice boli každá v servítku, zvlášť pri zuboch na hrubo zloženom, zabalené po dve ešte v bublinkách z obálok a samozrejme v bublinkovej obálke. Ide mi o princíp, ale v tejto krajine si s ním môžem ledva ak…viete čo.

Rád by som na vás apeloval – ak nám budete posielať vaše hlavice – neboli lacné, poštovú službu máme takú, akú máme – venujte im troška času a baliaceho materiálu. Našťastie nie veľmi často, ale stáva sa, že prídu hlavice len tak, v obyčajnej obálke, alebo v krabici, bez vystlania, čiže lietajú v obálke, v krabici, narážajú o seba, ohýbajú si zuby, vylamujú si zuby, „zakusujú“ sa zubami jedna do druhej…To isté sa deje aj vtedy, ak sú len v tenučkom papieriku. Takto otlčené a vylámané hlavice, aj keď to na nich nie je vždy na prvý pohľad vidieť sa nabrúsiť buď nedajú, alebo dajú so stratami. So stratami na mojom čase a vašej hlavici. Keď je zub vyhnutý trebárs o 0,2mm, musím sa rozhodnúť, čo ďalej. Som vyučený nástrojár, viem o kovoch všetko, čo sa o nich vedieť dá. Musím zvážiť, či sa dá zub vrátiť, alebo mu musím prispôsobiť ostatné…Keď prídete pre zle zabalenú hlavicu o tieto dve desatiny milimetra, prišli ste vlastne o tri nabrúsenia, hlavica skonči o pár mesiacov skôr v koši, v lepšom prípade u mňa na súčiastky 🙂 .

Zásady správneho balenia v skratke:

  • ideálne je poslať ich v pôvodnom obale, riziko poškodenia je minimálne, takto zabalené cestujú k vám často celé týždne loďou, kamiónom, vlakom…a prežijú!

  • nemám pôvodný obal?? Nevadí…Zabalím hlavicu do servítka, pričom väčšiu časť „miniem“ na prednú časť so zubami

  • dobrá možnosť sa mi zdá aj balenie do pevného papiera, napríklad strana z letáku obchodu Lidl je vhodná, je to pevný papier, kľudne dajte jednu hlavicu do jednej A4 z Lidla.

  • obmedzte hlaviciam pohyb v obálke, v balíku. Buď vypchaním pokrčenými novinami, alebo spojením hlavíc do jedného celku – gumičkami, lepiacou páskou…aby nemali možnosť narážať jednej o druhú

  • keď zbadáte poštárku, ako trénuje s vašou obálkou basketbalovú ligu – sťažujte sa. Volajte si nadriadeného, napíšte email na riaditeľstvo, nenechajte ich ničiť váš majetok…

  • ostatné záleží na vašom zdravom úsudku, nájsť správny kompromis medzi ťažšou obálkou a tým i vyššou cenou za poštovné a bezpečnosťou vašich hlavíc!

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.